Tatran 125

Tatran 125

Někdy koncem sedmdesátých let jsem dělal zákazníkovi auto, ale on neměl na zaplacení opravy peníze. Nabídl mi proto, že mi dá místo peněz motocykl, respektive skútr Manet 100. Na to jsem přistoupil, protože jak se říká "lepší vrabec v hrsti, než holub na střeše". Na skútru jsem nějaký čas jezdil, následně na něm jezdil táta a dál už si nějak nepamatuji, kde stroj skončil. Byl to takový těžkopádný, ale docela "hodný" a pohodlný skůtr.

Jak se snažím dát dohromady všechna vozidla, která jsme doma měli, nedávno se objevil na eurooldtimers.cz Tatran 125, což je skoro stejný motocykl, jako Manet 100. Tak jsem ho koupil a dělám ho.

Už mám hotový motor a kola, ostatní připravuji na lak společně s díly na Jawu 20 a Jawu 21. Vše jsem obrousil, případně opískoval na holý kov, občas bylo třeba něco vyklepat, povařit,  vyztužit. Z Toplacu jsem dostal jakýsi manuál, jak na lak u veteránů. Dnešní hmoty jak pro předlakovou přípravu, tak pro lakování, jsou o něčem jiném, než kyty typu Granit, stříkací olejový nebo nitrocelulózový kyt, nitro kombinační nebo nitro celolózové barvy, na které jsme byli zvyklí za mých "mladých" let. Vše jsem nastříkal plničem, prostě dnes běžný postup lakování. Jen s předním blatníkem a jednou stranou kapotáže byl při nanášení čehokoliv problém, někto to patrně vyleštil nějakou leštěnkou se silikonem, nebo nevím čím. Prostě to na některých místech odpuzovalo už i ten plnič. Vše tak muselo opět dolů, znova obrousit, umýt, odmastit a utěrky na ostranění silokonu z Toplacu. Pak už šlo vše dobře, Jen mi trochu vadí, že se všechny díly lesknou tak, jak se neleskly ani na novém motocyklu.

Postupně se mi podařilo sehnat ještě nějaké díly, většina jich je nových od pana Ďadi z Liptovského Mikuláše. Některé díly jsou dle mého ještě z původní výroby, něco je součastná druhovýroba.

Od poslední aktualizace uplynulo několik měsíců, nicméně za tu dobu jsem dost pokročil. Mám jen pravděpodobně dost velký problém, nedaří se mi sehnat odpovídající nové pneumatiky s "retro" vzhledem. Ty staré sice nevypadají nejhůř, ale nejsou ve stavu, že by na nich chtěl člověk jezdit. Doplnil jsem také nějaké nové fotky.

Fotogalerie

Počet fotografií: 39

Stránka 1 z 2